Select Page

Meie kaasaja ühed suured väljakutsed on ärevus ja sõltuvused, aina enam ka just nutisõltuvus. Kiirete muutuste ja murettekitavate sündmuste aegadel on ärevus kujunenud uueks pandeemiaks, millega võitlevad ka paljud kristlased. Nutitelefonide kasutamine mõjutab täna koguduste elu ja meid igaüht rohkem, kui me seda endale võib-olla tunnistada tahame. Osaduse asemel inimeste ja Jumalaga võib inimene leida end hoopis sõltuvuste küüsist, millega püüab hingetühjust täita.
Nende aktuaalsete teemade ühiselt mõtestamiseks ja lahenduste otsimiseks toimus 7. oktoobril 2023 Tallinnas Koskla majas koolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“, mille korraldasid koos SA Sõbralt Sõbrale, Kõrgem Usuteaduslik Seminar ja Liidu Noorsootöö Keskus. Inimesi Eestimaa eri paikadest oli kohale tulnud 40 ringis, ühe autotäie jagu neist isegi Hiiumaalt. Rõõm oli näha osalejate hulgas mitte ainult baptistikoguduste inimesi, vaid ka teiste konfessioonide esindajaid.
Päev oli sisutihe ja mitmekülgne. Psühholoog ja pere- ning paariterapeut Kätlin Konstabel rääkis, kuidas nutiseadmed ja sellega kaasnev meid muutnud on – eriti meie suhtlemist ja suhete loomist. Kõlama jäi mõte, et kuna nutiseadmete kasutamine pakub ühest küljest palju häid võimalusi, kuid teisest küljest tekitab probleeme, võiks sihiks olla nutiseadmete teadlik ja mõtestatud kasutamine.

Koolitusel osalejad said valida kolme erineva seminari vahel, mida kuulata. Psühholoog ja pereterapeut Karita Kibuspuu ning kogemusnõustaja Mari Adamson andsid seminaris nõuandeid ja praktilisi harjutusi ärevusega toimetulekuks. Sander Kukk jagas oma seminaris lugusid tänavatööst kodutute ja sõltlastega ning kuidas usk Jeesusesse ja meeleparandus aitavad inimestel sõltuvustest vabaks saada. Kätlin Konstabel rääkis nutiseadmete liigkasutamisest, sõltuvusest ja kuidas harjumusi muuta.
Pärast seminare toimus paneelvestlus „Ärevusest rahuni Jumala abiga“. Mõtteid jagasid Karita Kibuspuu, Valtrik Pihl ja Gerly Elbrecht ning mul endal oli au seda vestlust juhtida. Valtrik ja Gerly rääkisid ka väga isiklikke lugusid võitlusest ärevusega ning kuidas nad Jumala abiga on sellel teekonnal võite kogenud. Isegi vestluse juhi rollis olles tulid mul vahepeal panelistide lugusid kuulates pisarad silma – nii vägev on meie Jumal! Karita ütles, et Jumal on lahenduste Jumal. Olen temaga täiesti nõus. Jumala mõtted on nii palju kõrgemad kui meie mõtted ning tema lahendused meie eludes palju sügavamad, mitmekihilisemad ja täiuslikumad, kui me ise oskaks mõelda. Sageli tähendab see, et Jumal viib meid lahenduseni pikema protsessi kaudu, isegi kui meie igatseksime kiireid lahendusi.
Päeva lõpetasime palvusega, kus saime koos Jumalat ülistada, palvetada ja pastor Tarmo Ligelt väikese mõtiskluse kuulda. Oli tunne, et vaatamata ümberringi möllavale tormile (laupäeval, mil koolitus toimus, oli väljas tohutu torm), olime päeva lõpuks mõtete ja südamega jõudnud Jumala rahusse või vähemasti suuremasse lootusrikkusesse. Aga lootuse Jumal täitku teid kõige rõõmu ja rahuga usus, et teil oleks küllaga lootust Püha Vaimu väes! (Rm 15:13).

JÄRGMISTE PÕNEVATE KUSi KOOLITUSTE JAOKS jälgi nende Facebooki – https://www.facebook.com/kussiisveel