Select Page

Tunnistan, et ääretu eesõigus on kirjutada tervelt kümnendi tegutsenud bändist, mis täna seob kaheksat andekat inimest ja hulga salvestatud omaloomingut, ülistusmuusikat.

Püha Müristus – see on ülistusbänd, kes alustas aktiivset koostööd juba 2013. aasta kevadel, kui seltskond Rakvere Karmeli koguduse noori koos abikätega otsustas Estvox stuudios 10 lugu linti võtta ja plaadile salvestada. Jah – meid oli bändi loomisel 13 inimest, sest heal talendil ei tohtinud lasta raisku minna. Aluse pannud plaadiprojektist arenes edasi põhjalik bändi aluste rajamine. Kandvaks visiooniks sai oma muusika läbi kanaliks olemine Jumala ja inimeste vahel, pidevalt arenemine ning kaasaegse ja inspireeriva muusika loome.

Selleks et visioon vaid kõlavaks klausliks õhku lendlema ei jääks, tähendas see iga bändiliikme jaoks isiklikku pühendumisotsust. Minu mäletamist mööda jätkasime sealt veel võrdlemisi „rohelistena“ 8-liikmelise bändina, kellest kujunes aja jooksul mitte vaid muusikaliselt ühtemoodi mõtlev tervik, vaid kokkuhoidev grupp noori, kes tundsid üksteist ja üksteise eludes toimuvat kui perekond. Püüame seda joont elutempo kiuste hoida tänaseni. Julgen arvata, et just see teeb meist ka muusikat luues ja esitades kuulaja jaoks terviku.


Hetkest, mil bänd alustas, on tänaseks esialgsest koosseisust alles kolm liiget. Mõistagi on meil olnud parasjagu rotatsiooni, kus peamiselt elutempo või uued väljakutsed on liikmeti saanud lahutavaks põhjuseks, ja bänd on raske südamega asenduse otsinud. Täna on Pühas Müristuses kaheksa täiesti imelist ja asendamatut liiget – Regiina Viires (solist ja laulude autor), Helis Jõekallas (solist), Matteus Elbrecht (kitarrist, pianist, solist ja laulude autor), Daniel Reinaru (trummar, laulude autor ja produtsent), Allan Eigi (kitarrist ja laulude autor), Mattias Einstein (bassist ja bändijuht), Serko Kreek (sotsiaalmeedia juht) ja Ardi Viires (kitarrist, laulude autor ja bändijuht). Oleme liikmeti üle Eesti laiali pillutatud, kuid sobitume sellele vaatamata hingestatud ülistusbändi ja näeme seda pigem oma tugevusena.

Nagu nimede taga asuvatest tiitlitest selgub, oleme loomingus ja loomingulisuses rikas bänd. Meil on viis aktiivset viisi- ja sõnaseppa, kes laulude loomisega tegelevad. Just praegu bändi tegevust kajastades vaatan, et „bändi laulusahtlis“ on seni avaldamata lugude listis pea 10 pala, mis ootavad oma korda! Ja see, kuidas keegi oma loomingulisi momente tabab ja paberile püüab, on persooniti nii-väga-erinev. Lõppeks oskamegi ühise osana välja tuua, et Jumal ja tema enda loomingulisus inspireerib meid kõiki – vaadakem näiteks, kuidas ta jõehobugi on loonud!
Piibli esimesest peatükist leiame: Ja Jumal lõi inimese oma näo järgi, Jumala näo järgi lõi ta tema, ta lõi tema meheks ja naiseks (1Ms 1:27). Looja ise on meid loonud olema tema sarnased – olema loojad?! Oleme Püha Müristusega igapäevaselt õppimas tema sarnaseks kasvamist, ja seda ka oma loomingu läbi, milleks meie puhul on ülistusmuusika. 
Süüvides hetkeks meie loomingu puhul silmapaistvatesse või kuulajate kõrvu paitavatesse, saame Spotify muusika voogedastusplatvormi statistika põhjal hinnata menukiteks Allani kirjutatut ‒ „Sinu käed“ (22 506 kuulamist), Ardi kirjutatut ‒ „Fookus“ (19 436) ja Regiina kirjutatut ‒ „Looja“ (15 797). YouTube’i video voogedastusplatvormi hinnangul on kuulajate vaieldamatu lemmik varasema bändijuhi Madise poolt kirjutatud hitt „Päriselt“ (60 431) ning seejärel Regiina kirjutatud „Leida Sind“ (14 987). Bändiliikmeti omame väga erinevaid lemmikuid, mis ajas vahetuvad, sest iga lugu on vahetu ja kõnetab ajas erinevalt. Lõppeks kirjutame uusi lemmikuid juurde ja see ongi bändi tegemise ning muusika kirjutamise juures üks motiveerivamaid momente. Seejuures igatseme väga, et neil lugudel võiks olla personaalne ja Jumalast inspireeritud kõnetus igale kuulajale.


Bändiks olemise dekaadil oli suurim väljakutse: kuidas leida ja reserveerida pidevalt oma kalendris neid potentsiaalseid vabu aegu, kus koos üles astuda, koos plaani pidada ja koos tähistada, sest bänd juba ilma ühe liikmeta on poolik ja „longab üle künga“. Taas kord tähendab see iga bändiliikme pühendumisotsust, millega on otseselt seotud Püha Müristuse jätkusuutlikkus ja samas ka aktuaalsus praeguses hetkes. Näeme sellega vaeva ja püüame alati paremad olla!

Meie võimalused teenida on olnud mitmekesised nii asukohtade kui ürituste poolest, kätkedes endas jumalateenistusi, konverentse, muusikafestivale, kontserte, laagreid, televisiooni- ja raadioeetrit ning kindlasti veel paljut, mis kohe ei meenu. Ühise nimetajana võime aga läbi dekaadi näha punase rasvase joonena Jumala ülistamist läbi muusika! Kõikjal, kus oleme käinud, oleme saanud ühiselt Jumalat kiita! EKI (Eesti Keele Instituut) ühendsõnastik kirjeldab sõna „ülistus“ nii tabavalt: see on kellegi või millegi kohta ülima tunnustuse, austuse, imetluse, rõõmu avaldamine, kellegi või millegi vaimustunud kiitmine!

Igatseme Jumalat vaimustunult edasi kiita – 10 aastat ühist ülistust on selja taga. Jumal teab, mis kõik meid veel ees ootab!