Select Page

Raadio 7 saatesari „Lõputa lugu“ sai alguse 1999. aastal ning selle käigus sai vesteldud abielupaaridega Eesti eri paigus ning isegi üle ookeani Brasiilias, USAs, Kanadas ja Austraalias.

Kurb oli ja on näha, kuidas õige, Piiblile rajatud abielu mõiste on tänapäeval hääbumas. Tihti noored ei soovigi abielluda. Põhjenduseks on osalt see, et peaaegu kõik nende sugulased ja tuttavad on abielu lahutanud ja tekib küsimus, milleks siis üldse abielluda? Näeme ka seda, et ei taheta võtta vastutust, mida abielu kaasa toob. Raske on pidada antud tõotust. On selgunud, et naised otsivad ja vajavad abielu just ka turvatunde jaoks, meestele ei ole see nii oluline. Nendest tõdemustest tõukus mõte teha saatesari abielu väärtustamiseks. Nimeks sai see „Lõputa lugu“, sest iga saates osalenu abielupaari lugu läheb ju edasi, ei lõpe saates räägitu ja läbi elatuga. Üsna paljud paarid on juba Taevakoju lahkunud, kuid nad on jätnud väga ilusa tunnistuse oma abielust.

Minu põhimõte oli, et saade kõnetaks kõiki vanuserühmi ja seepärast valisin saatesse eri vanuses ja erineva abielustaažiga abielupaare. Kõige noorem abielupaar oli paar kuud abielus olnud. Seda saadet alustasin küsimusega: „Miks te abiellusite?“ Usun, et see kõnetas just noori. Kõige vanem paar oli juba tähistanud oma briljantpulma (60 a) – Maimo ja Voldemar Kaasik Pärnust.

Ma olen väga tänulik, et mulle usaldati sellise saatesarja tegemine. Kokku sai 325 saadet. Need  rikastasid tohutult oma mitmekesisusega ja andsid mulle uusi teadmisi. Neid, kelle poole pöördusin sooviga saadet teha oli rohkemgi, aga kõik paarid ei olnud nõus oma lugu rääkima. Saates osalejate rahvuse, kultuuri ja mineviku taust oli väga erinev. Ka see oli üks minu põhimõte: leida väga erinevaid abielupaare, et keegi kuulajatest ei saaks öelda, no mis neil viga olla õnnelikus abielus, aga mina olen hoopis teistsugusest taustast ja kultuurist. Koos Jumalaga on kõik võimalik! Rahvustest on saatesarjas esindatud lisaks eestlastele venelased, soomlased, sakslased, lätlased, ameeriklased, armeenlased, norrakad ja muidugi ka väliseestlased. Eestimaa on abielupaaride otsingul risti-põiki läbi sõidetud – alates Hiiumaast-Saaremaast ja edasi Narva, Valga, Võru, Selise, Pärnu, Haapsalu, Tallinnast rääkimata. Avastasin enda jaoks Eestimaal uusi kohti, uusi sõpru ja erinevaid kodusid. Saateid sai tehtud ka välismaal: USAs, Brasiilias, Argentinas, Kanadas, Austraalias ja muidugi Soomes.

Püsiva ja õnneliku abielu aluseks on eelkõige usk Jumalasse. Saadetes on mõnigi tõdenud, et alustasid kooselu ilma Jumalata. Alles hiljem leidsid tee Jumala juurde ja see aitas ka abielukriisist välja tulla. Oluline on see, et omavahel räägitakse ja kahekesi KOOS tullakse Jumala ette probleemidega ja palves ikka kahekesi KOOS otsitakse lahendust. Kahekesi koos loetakse ka Piiblit. Ja siis see imeline lahendus tuleb! Abielu on püha ja intiimne. Teineteise süüdistamine ei aita, seda tõdesid paljud ka saatekülalised. Me ei suuda keegi ühtegi inimest ümber muuta, aga võime enda ja oma suhtumise muutmist alustada iseendast! 

Otsige esiti Jumala riiki ja Tema õigust, kõike muud antakse teile pealegi – sealhulgas ka õnnelikku abielu!

Mõned tuntumad saates osalenud abielupaarid:

Signe ja Urmas Reinsalu
Riina ja Peeter Solman
Egle ja Urmas Viilma
Marje ja Andres Põder
Siiri ja Mihkel Oviir
Heidi ja Priit Sibul
Riina ja Erki Tamm
Urve ja Olav Pärnamets
Eelika ja Meego Remmel
Tähti ja Tõnu Lehtsaar
Reet ja Ilmar Tomusk
Iiri ja Hannes Hermaküla
Riina ja Arne Hiob
Tiina ja Joel Luhamets
Tiiu ja Peeter Roosimaa

SAATESOOVITUS 🔊: Kuula „Lõputa lugu“ saateid Raadio7 kodulehelt, äpist või raadiost reedeti kl 22.